Rolada drobiowa z nadzieniem szpinakowo – serowym

image_pdfimage_print

Po raz pierwszy pojęłam próbę zawinięcia jednej dużej rolady, bo o ile małe roladki nie sprawiają mi większego kłopotu o tyle zwiniecie jednej wielkie wywoływało u mnie przerażenie.

Podeszłam do pracy w sposób bardzo techniczny. Opracowałam koncepcję i do dzieła.

Farsz (do rolady XL z 2 podwójnych piersi z kurczaka):

Szpinak mrożony (1,5 opakowania, rozdrobniony w kostkach), przyprawy: sól, pieprz, czosnek granulowany, oliwa do smażenia, ser z zieloną pleśnią (jedno opakowania), ser żółty typu parmezan – starty (około 1/3 szklanki), 2 łyżki śmietany(18%).

Szpinak rozmrażamy, podsmażamy na oliwie. Doprawiamy do smaku, dodajemy pokruszony ser pleśniowy, mieszając czekamy, aż ser się rozpuści dodajemy śmietanę i starty żółty. Wszystko mieszamy i odstawiamy aby farsz ostygł.

Teraz prace techniczne.

Potrzebujemy 2 piersi podwójne, 4 plastry szynki parmeńskiej, sznurek do wędlin, kilka wykałaczek, woreczek do mrożenia, tłuczek, arkusz papieru śniadaniowego.

Pierś podzieliłam na pojedyncze i przekroiłam wzdłuż nie rozcinając piersi do końca. Rozłożoną pierś włożyłam do woreczka do mrożenia i rozbiłam tłuczkiem na jeden duży kotlet. Przyprawiłam sola i pieprzem. I w podobny sposób potraktowała 3 pozostałe połówki. Na arkuszu papieru ułożyłam kawałki sznurka (na tyle długie abym mogła obwiązać roladkę) – trzy krótsze w pionie i jedną dłuższą w poziomie.

Na sznurkach ułożyłam kolejno: 2 plastry szynki , 2 kotlety z piersi, farsz pośrodku jako podłużny kopiec. Na kopiec ułożyłam kolejne piersi i szynkę. Kotletami z dolnej części  przykryłam boki kopca i przewiązałam sznurki (zgodnie ze załączonymi zdjęciami). W miejscach gdzie farsz chciał się wydostać na zewnątrz spięłam mięso wykałaczką. Przyznam szczerze, że przy wiązaniu sznurków wykorzystałam dodatkową parę rąk, która „przechadzała się” w kuchni.

Pieczemy 35 -40 min w 180C.

Farsz smakowo oceniam na 5+, kształt rolady na 4- ale cóż, trzeba ćwiczyć. Pierwsze koty za płoty. Powodzenia :)

 

 

 

 

Leave a Reply